بندر خمیر، عنوان جهانی شهر تالابی را به دست آورد

بندر خمیر، عنوان جهانی شهر تالابی را به دست آورد

با اعلام در صفحه رسمی کنوانسیون بین المللی رامسر، بندرخمیر به همراه ۲۴ شهر از ۱۳ کشور جهان، به عنوان جهانی شهر تالابی دست یافتند.

از کشور ایران برای اولین بار بندرخمیر به همراه شهر ورزنه که در جوار تالاب گاوخونی قرار دارد، به عنوان شهرهای تالابی ثبت جهانی شدند تا بدین ترتیب مردم بندرخمیر که سال ها برای کسب این عنوان برنامه ریزی و تلاش کرده اند، به حق خود رسیده و بتوانند عنوان اولین جهان شهر تالابی ایران را از آن خود کنند.

هرچند بندرخمیر تا پیش از این نیز به دلیل فعالیت ها و مشارکت گسترده مردم در فعالیت های اجتماعی به ویژه حفاظت از تالاب، در کانون توجه ملی و بین المللی قرار داشت و توانسته بود به عنوان اولین شهر ملی تالابی ثبت شده و همچنین عنوان جهانی شهر یادگیرنده یونسکو را نیز کسب کند.

مردم بندرخمیر شایستگی های خود را به کشور و جهان نشان داده اند و با کسب این عناوین باعث غرور و افتخار کشور خود بوده اند، لذا شایسته است با حمایت ویژه و معنادار دولت از این شهر در تقویت زیرساخت ها و امکانات بتوان دیگر شهرها را به ایجاد الگوی توسعه مشابه مبتنی بر مشارکت مردم تشویق کرد و آنها را در این راه ثابت قدم نگاه داشت.

قابل ذکر است جایزه و گواهینامه شهر تالابی در مراسم جهانی سه سالانه کنوانسیون رامسر در شهر ووهان چین در اوایل آذرماه ۱۴۰۱ به شهرداران این شهر اهدا می شود.

منبع:www.ramsar.org

نظر شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.