مردم از تالاب‌ها به عنوان یک سرمایه ملی حفاظت کنند

حجت‌الله ایوبی روز یکشنبه در آیین رویداد روز جهانی تالاب‌ها در بندرخمیر با اشاره به اینکه برای حفظ تالاب‌ها از دولت و دولتمردان کاری ساخته نیست، افزود: ابتدا باید مردم به این باور و پذیرش برسند که تالاب یک سرمایه است که پس از پذیرفتن این موضوع در واقع به خودی خود از این نعمت خدادادی و میراث کهن حفاظت می‌کنند.
وی بیان داشت: حفاظت از تالاب‌ها، محیط زیست، میراث فرهنگی و هرچیزی که دارای سرمایه و ارزش است، در درجه نخست باید در باور و دل و جان اتفاق بیافتد.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران اظهارداشت: باید خدا را شاکر باشیم که مدیران و مسوولان ما به این سرمایه‌های فرهنگی (تالاب‌ها) توجه دارند.
ایوبی با اشاره به اینکه خمیر از جمله شهرهایی است که به شبکه شهرهای جهانی یادگیرنده پیوست، گفت: این جای بسی افتخار برای ایران، استان هرمزگان و شهر تالابی خمیر است.
وی خطاب به جوانان شهر تاریخی خمیر گفت: اگر شما بخواهید شهر جهانی شود، باید بر روی تمایزها، مزیت‌ها و آن چیزی که شما دارید و دیگران از آن بی بهره هستند، سرمایه گذاری کنید.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران یادآورشد: تالاب خورخوران، آداب و رسوم، فرهنگ و تاریخ کهن بندرخمیر از جمله مزیت‌هایی این شهر تالابی است که باید آن را برجسته کرد که با جذاب بودن و جهانی شدن آن، مردم دنیا در مقابل شما سرتعظیم فرود خواهند آورد.
وی با اشاره به اینکه فرا گرفتن آموزش و یادگیری در کنار میراث فرهنگی ، دو روی یک سکه هستند که باید به آن بپردازدیم، اذغان داشت: اگر دنیا بخواهد میزان رفتار متمدنانه مردم را بسنجد، به چگونگی رفتار انسان‌ها با آب، هوا و طبعیت می‌نگرد که این امر به خوبی در خمیر مشهود بود.
ایوبی گفت: رفتار درست و متمدنانه با طبیعت نشان دهنده یک فرهنگ عمیق است که ریشه در دین، آیین و فرهنگ‌مان دارد و مردم بویژه جوانان خوشفکر و خوش ذوق خمیر باید این‌ها را برجسته کنند، ماهم در کنارتان هستیم و افتخار می‌کنیم که سر تعظیم در مقابل جوانان برومند این منطقه فرود می‌آوریم.
در دوم فوریه سال ۱۹۷۱ برابر با سال ۱۳۴۹ شمسی نخستین کنوانسیون محیط زیستی دنیا در شهر رامسر با هدف حفاظت از تالاب‌ها و پرندگان کنارآبزی، حمایت از جوامع محلی و معیشت مردم اطراف تالاب‌ها به امضا رسید و یکی از قدیمی‌ترین معاهدات زیست محیطی جهان شد.
براین اساس دستورالعمل‌های کنوانسیون رامسر در سال ۱۹۷۵ جنبه قانونی یافت و اکنون ۱۷۱ کشور عضو رسمی آن هستند و یکهزار و ۹۹۴ تالاب با اهمیت بین‌المللی با مجموع مساحت ۱۹۱ میلیون و ۸۶۰ هزار و ۶۵۶ هکتار را در سطح جهان به ثبت رسانده است.
روز جهانی تالاب‌ها برای نخستین بار درسال ۱۹۹۷ جشن گرفته شد و اکنون نیز بعد از گذشت سال‌ها همچنان در دنیا از جمله ایران دراین روز برنامه‌های متنوعی در راستای حفاظت از تالاب‌ها برگزارمی‌‍شود.
بندرخمیر به‌عنوان بزرگ‌ترین بندر تالابی جنوب ایران در کنار یکی از مهم‌ترین تالاب‌های کشور به نام تالاب خورِخوران با وسعتی حدود ۱۰۲ هزارهکتار قراردارد که در این شهرستان هرساله در ۱۲ بهمن روزجهانی تالاب ها برنامه‌ها و همایش بزرگ به مناسبت این روز بزرگ را با حضور مسوولان کشوری، استانی و محلی برگزار می کند.
شهرستان بندرخمیر در ۷۵ کیلومتری غرب بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع شده است.
منبع ایرنا

نظرات بسته شده است.